0
You have 0 items in your cart
0
You have 0 items in your cart

Ręczne wykonanie gwarancją długowieczności.

Jak już pewnie wiesz, jedną z głównych idei marki Woodsman Craft, jest długowieczność. Zależy mi na tym, aby każdy produkt, których wychodzi z mojej pracowni, służył swojemu właścicielowi przez długie lata. Jednym z czynników mających na to wpływ, jest niewątpliwie jakość użytych materiałów przy produkcji, drugim zaś, samo wykonanie i o tym właśnie chciałbym opowiedzieć. Poniższy tekst przybliży Ci nieco proces powstawania produktów Woodsman Craft.

Pierwszym krokiem na drodze do stworzenia niepowtarzalnego wyrobu, jest wybór odpowiedniego kawałka skóry, który spełni oczekiwania przyszłego właściciela. Skóra naturalna ma to do siebie, że jej struktura nie jest jednolita. Często występują na niej różnego rodzaju przebarwienia, blizny, czy struktury. O dziwo, nie jest to wcale wada, a zdecydowanie zaleta! Dzięki temu, każdy produkt który wychodzi spod moich rąk, jest unikatowy i wyjątkowy. Zawsze dokładnie obserwuję kawałek skóry przed wycięciem szablonu, żeby jak najlepiej wykorzystać te „niedoskonałości” do nadania produktowi niepowtarzalnego charakteru.

Po wybraniu odpowiedniego kawałka materiału, obrysowuję na nim szablon produktu, który następnie ręcznie wycinam, przy użyciu specjalistycznego noża do skóry, tzw. round knife’a. Po wycięciu szablonu, wygładzam wszystkie krawędzie, żeby estetycznie wyglądały. Proces wygładzania składa się z trzech etapów: w pierwszym delikatnie szlifuję krawędzie bardzo drobnym papierem ściernym, aby powierzchnia stała się gładka i równa. Następnie zwilżam krawędzie wodą i za pomocą tzw. slicker’a wygładzam je. Po uzyskaniu zadowalającego efektu, ponawiam tę czynność, z tym, że za drugim razem zamiast wody, nakładam pszczeli wosk, który zabezpiecza skórę oraz nadaje krawędziom ładny wygląd.

W kolejnym kroku wybijam dziurki pod szew, tłoczę logo i zabieram się do szycia.

Szycie jest niewątpliwe najważniejszym elementem odróżniającym produkty wykonywane ręcznie, od tych produkowanych maszynowo. Zasadnicze znaczenie ma tutaj rodzaj zastosowanego szwu. Do szycia ręcznego używa się dwóch igieł, które są naprzemiennie przewlekane przez wybite otwory. Dzięki tej technice nić przeplata się raz z jednaj, raz z drugiej strony szwu, co zapobiega jego rozpadnięciu w przypadku przerwania nici w jednym miejscu. Technika ta nosi nazwę „double hand saddle stich” i doskonale obrazuje ją poniższy rysunek.

Cały proces tworzenia jest niezwykle czasochłonny. Wykonanie jednego portfela z reguły zajmuje około 4-5 godzin pracy. Mimo, iż sam proces nie wydaje się szczególnie skomplikowany (i w zasadzie taki nie jest), to wykonanie go w 100% ręcznie zajmuje mnóstwo czasu. Jednak głęboko wierzę, że warto. Dzięki temu ja jestem niezwykle dumny ze swoich wyrobów, w Ty dostajesz produkt o najwyższej jakości, który będzie służył przez lata.

Wasz Człowiek z Lasu.

Leave a Reply